
Podział nieruchomości, wbrew obiegowej opinii, wcale nie musi być koszmarem. Warunek? Należy się do tego bardzo dobrze przygotować i zawczasu zapewnić sobie wsparcie doświadczonego geodety np. w Sosnowcu, Będzinie czy Dąbrowie Górniczej – pełni on tutaj kluczową rolę. Z pomocą profesjonalisty proces podziału nieruchomości może przebiec naprawdę sprawnie, a po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.
Czym właściwie jest podział nieruchomości?
Podział nieruchomości to proces administracyjno-geodezyjny, który umożliwia wydzielenie nowych działek z istniejącej nieruchomości. Podziału najczęściej dokonuje się z myślą o sprzedaży części gruntu, uregulowaniu spraw spadkowych czy na potrzeby przekształceń własnościowych.
Wszystkie kwestie związane z podziałem nieruchomości regulują:
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie podziału i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.
Kiedy można dokonać podziału nieruchomości?
Podział nieruchomości jest możliwy tylko po spełnieniu kilku podstawowych warunków:
- Nieruchomość musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego(MPZP) – nie dotyczy to gruntów rolnych i leśnych.
- Podział nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymioraz warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Gmina nie ogłosiła przystąpienia do sporządzenia nowego MPZP– jeśli to zrobiła, postępowanie podziałowe może zostać zawieszone na maksymalnie 12 miesięcy.
- Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej– przy czym taki dostęp może być zapewniony poprzez wydzielenie drogi wewnętrznej lub ustanowienie służebności.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoją nieruchomość będzie można podzielić, to zapraszamy do skonsultowania się z ekspertami Grupy K7, świadczącej usługi z zakresu geodezji m.in. w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy Będzinie.
To warto wiedzieć:
Czasami podział nieruchomości jest przeprowadzany z urzędu, na przykład wtedy, gdy właściciel nie podejmuje swojego prawa do nieruchomości, gmina planuje na tym terenie inwestycję publiczną czy też grunt wymaga dostosowania do aktualnie obowiązujących przepisów.
Jak przebiega podział nieruchomości? Procedura krok po kroku
Procedury administracyjne, zwłaszcza tak istotne, jak podział nieruchomości, bywają czasochłonne, co wynika z ich wieloetapowości. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku. Postępowanie podziałowe można wszcząć na wniosek właściciela lub z urzędu. Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od tego, gdzie znajduje się dana nieruchomość.
Na kolejnym etapie potrzebna będzie już pomoc geodety, który sporządza wstępny projekt podziału. Projekt ten zawiera granice nieruchomości i projektowane granice działki, uwzględnia dostęp do drogi publicznej i może być wykonany na mapie zasadniczej lub katastralnej.
Przygotowany projekt musi zostać zaopiniowany przez organ administracyjny.Po uzyskaniu pozytywnej opinii geodeta przystępuje do dalszych prac. Zakres świadczonych usług geodezyjnych np. w Dąbrowie Górniczej czy Sosnowcu jest bardzo szeroki, co pokazuje skalę zaangażowania geodety.
Czynności wykonywane przez geodetę obejmują:
- Zgłoszenie prac geodezyjnych– geodeta zgłasza podział nieruchomości w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK).
- Analizę stanu prawnego nieruchomości– badanie zapisów w księdze wieczystej, analiza dokumentacji prawnej oraz danych katastralnych.
- Przyjęcie granic nieruchomości– wyznaczenie istniejących granic zgodnie z danymi z katastru lub na podstawie stanu prawnego.
- Sporządzenie mapy podziałowej, która zawiera granice dzielonej nieruchomości, nowe podziały oznaczone kolorem czerwonym, informacje o dostępie do drogi publicznej, nazwę jednostki ewidencyjnej i adres nieruchomości, skalę mapy i inne wymagane oznaczenia.
- Sporządzenie protokołu przyjęcia granic– protokół ten dokumentuje przebieg granic i ich położenie, zawiera podpisy geodety oraz właścicieli sąsiednich nieruchomości.
- Sporządzenie wykazów gruntowych.
Tak przygotowaną dokumentację geodeta składa do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie jest poddawana kontroli formalno-prawnej. Jeśli dokumentacja jest poprawna, PODGiK zatwierdza operat i nadaje mu klauzulę „Przyjęto do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego”.
Następnie geodeta dostarcza kompletną dokumentację inwestorowi, który na tej podstawie może już złożyć wniosek o zatwierdzenie podziału nieruchomości przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Porada eksperta Grupy K7:
W przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, wymagane jest dodatkowe pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jeśli podział nieruchomości zostanie zatwierdzony, to wszystkie zmiany zostaną wprowadzone do ewidencji gruntów. Nastąpi także aktualizacja księgi wieczystej oraz utrwalenie granic nowo wydzielonych.
Ile trwa podział nieruchomości?
Podział nieruchomości zazwyczaj trwa od 4 do 8 miesięcy, przy czym największy wpływ ma na to tempo prac urzędników – jeśli ci aktualnie zajmują się wieloma takimi wnioskami, to procedura może się przedłużyć.
Jeśli chcesz mieć pewność, że opóźnienia nie wystąpią na etapie prac geodezyjnych, a cała dokumentacja podziałowa zostanie przygotowana profesjonalnie i kompletnie, to już teraz zapraszamy do skorzystania z usług Grupy K7. Gwarantujemy sprawne przeprowadzenie procesu podziału nieruchomości i dopilnowanie wszystkich formalności.