_art_67936929e5658.jpg)
Geodeta świadczący usługi np. w Dąbrowie Górniczej, w toku swojej pracy przygotowuje szereg różnego rodzaju dokumentów. Jednym z najważniejszych i przy tym najobszerniejszych jest operat geodezyjny, nazywany również operatem technicznym. Co to takiego? W jakim celu przygotowuje się tę dokumentację i kiedy jest ona niezbędna? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Operat geodezyjny – jeden z kluczowych elementów procesu inwestycyjnego
Operat geodezyjny to nic innego jak kompletna dokumentacja zawierająca wyniki pomiarów geodezyjnych, zarówno sytuacyjnych, jak i wysokościowych. Pomiary te wykonuje się w trakcie prac terenowych realizowanych w konkretnych miejscowościach, np. w Czeladzi czy Będzinie.
Celem sporządzenia operatu geodezyjnego jest zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu. Dokument ten jest niezbędny do zgłoszenia wyników prac geodezyjnych do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK).
Kiedy i w jakim celu sporządza się operat geodezyjny?
Operat techniczny sporządza się głównie w celach związanych z realizacją inwestycji budowlanych. Dokument ten przygotowywany jest w formacie elektronicznym (PDF) i podpisywany przez kierownika prac geodezyjnych, co potwierdza zgodność z oryginałem załączonych dokumentów.
Głównym celem sporządzenia operatu geodezyjnego jest precyzyjne usytuowanie obiektów na danym terenie – umożliwia to prawidłową realizację prac budowlanych, zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę czy przepisami krajowymi i lokalnymi, przekładając się również na bezpieczeństwo późniejszego użytkowania obiektów.
To jest ważne!
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z 18 sierpnia 2020 r., operat jest niezbędny podczas inwentaryzacji obiektów budowlanych, sporządzania map projektowych czy innych czynności geodezyjnych wymagających zgłoszenia do PZGiK.
Prace geodezyjne wymagające sporządzenia operatu
Operat geodezyjny jest wymagany w przypadku realizacji wielu popularnych usług geodezyjnych w Sławkowie, Jaworznie czy dowolnej innej miejscowości. Oto kilka przykładów:
- Inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych– polega na sporządzeniu mapy zawierającej dane przestrzenne i klauzulę urzędową.
- Tworzenie map dla celów projektowych– mapy te, uwzględniające sieć uzbrojenia terenu, wykorzystuje się w procesie planowania inwestycji.
- Sporządzanie map do celów prawnych– przykładem może być podział nieruchomości, ustalenie służebności gruntowych czy opracowanie innych dokumentów niezbędnych podczas postępowań sądowych.
- Ewidencja gruntów i budynków– czyli aktualizacja danych przestrzennych na potrzeby administracyjne i inwestycyjne.
Co zawiera operat geodezyjny?
Operat geodezyjny może mieć różny zakres, co zależy głównie od celu jego sporządzenia. Zawsze jednak powinien zawierać:
- Spis treści i sprawozdanie techniczne (opisu przebiegu prac, wykorzystane technologie, wyniki pomiarów, informacje o wykonawcy i kierowniku prac geodezyjnych);
- Dokumentację pomiarową, w tym szkice polowe i mapy porównawcze;
- Wykazy współrzędnych punktów pomiarowych oraz szkice ewidencyjne;
- Kopie protokołów, oświadczeń i innych dokumentów formalnych.
Dlaczego prawidłowe sporządzenie operatu geodezyjnego jest tak ważne?
Profesjonalnie przygotowana dokumentacja geodezyjna jest punktem wyjścia do rozpoczęcia prac inwestycyjnych, zapewniając ich zgodność z przepisami prawa. Niezależnie od skali przedsięwzięcia – czy chodzi o małą inwestycję budowlaną w Olkuszu, czy duży projekt infrastrukturalny w Katowicach, operaty geodezyjny umożliwia precyzyjną realizację projektu, redukując lub wręcz eliminując ryzyko błędów i wystąpienia poważnych problemów na gruncie administracyjnym a nawet prawnym.
Operaty geodezyjne opracowują wyspecjalizowane firmy świadczące usługi z zakresu geodezji, realizujące je na rzecz samorządów, indywidualnych inwestorów itd. Zaufanym wykonawcą operatów geodezyjnych m.in. w Sosnowcu, Zawierciu i w całej Polsce są eksperci Grupy K7. Gwarantujemy pełną zgodność sporządzonej dokumentacji z przepisami prawa oraz precyzyjne dostosowanie jej do specyfiki konkretnego terenu i planowanej inwestycji. Zapraszamy do skorzystania z naszych kompetencji.