Baza wiedzy

Jesteś tutaj: Baza wiedzy

Realizacja inwestycji budowlanej nie kończy się wraz z opuszczeniem terenu przez ostatnich wykonawców. Formalnie następuje to dopiero w momencie uzyskania tzw. odbioru prac, do czego niezbędne jest przeprowadzenie inwentaryzacji budynku czy np. sieci uzbrojenia terenu. Są to podstawowe czynności wykonywane w ramach geodezji inwentaryzacyjnej, jednej ze specjalizacji Grupy K7. Na czym to dokładnie polega i dlaczego ma kluczowe znaczenie w całym procesie inwestycyjnym? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Choć proces budowy domu kojarzymy przede wszystkim z pracami stricte budowlanymi i wykończeniowymi, to jednak trzeba wiedzieć, że obejmuje on także szereg formalności. Jeszcze przed przysłowiowym wbiciem pierwszego szpadla, konieczne jest zgromadzenie dokumentacji geodezyjnej. Jednym z najważniejszych dokumentów opracowywanych przez geodetę jest mapa do celów projektowych. Co to takiego? Dlaczego jest tak ważna? Komu zlecić przygotowanie takiej mapy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.  

Choć pomiary geodezyjne wymagają wyjątkowej precyzji, to jak w każdej profesji także tutaj mogą wystąpić pewne nieścisłości, spowodowane chociażby błędami ludzkimi. Zlecając np. wyznaczenie granic działki w Katowicach czy Sosnowcu z myślą o realizacji inwestycji budowlanej, można się spotkać z sytuacją, w której pomiary geodezyjne będą się różnić w zależności od tego, kto ich dokonał. Jak to jest w ogóle możliwe w dobie tak zaawansowanych technologii pomiarowych? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Geodeta świadczący usługi np. w Dąbrowie Górniczej, w toku swojej pracy przygotowuje szereg różnego rodzaju dokumentów. Jednym z najważniejszych i przy tym najobszerniejszych jest operat geodezyjny, nazywany również operatem technicznym. Co to takiego? W jakim celu przygotowuje się tę dokumentację i kiedy jest ona niezbędna? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wytyczenie granic działki często jest pierwszym etapem realizacji inwestycji budowlanej. Z tej usługi geodezyjnej, którą Grupa K7 świadczy m.in. w Zawierciu i całym regionie, korzysta się także przy planowanym podziale lub scaleniu nieruchomości, a także w sytuacji konfliktów sąsiedzkich czy wystąpienia nieścisłości administracyjnych. Usługa ta pozwala rozwiać wątpliwości co do faktycznego przebiegu granic działki, tym samym dając pewność, że wszelkie inwestycje realizowane na danym gruncie będą zgodne z prawem. Oczywiście geodeta nie przystępuje do prac „z marszu”. Musi być do nich dobrze przygotowany, za co częściowo odpowiada sam właściciel nieruchomości. W tym artykule wyjaśniamy, czego potrzebuje geodeta do wytyczenia działki.

Geodezja todziedzina wykorzystująca precyzyjne metody pomiarowe na potrzeby m.in. realizacji inwestycji budowlanych. Praktycznie każdy inwestor, czy to prywatny, profesjonalny czy instytucjonalny, będzie musiał skorzystać z usług geodezyjnych, czego wymagają przepisy prawa krajowego oraz lokalnego. Obecność geodety jest niezbędna na etapie planowania budowy, wytyczania granic działek czy inwentaryzacji terenu i wykonanych instalacji. Kiedy potrzebujemy geodety? Kilka najczęstszych sytuacji omawiamy w naszym artykule.

Działamy na Śląsku oraz nie tylko: