
Choć proces budowy domu kojarzymy przede wszystkim z pracami stricte budowlanymi i wykończeniowymi, to jednak trzeba wiedzieć, że obejmuje on także szereg formalności. Jeszcze przed przysłowiowym wbiciem pierwszego szpadla, konieczne jest zgromadzenie dokumentacji geodezyjnej. Jednym z najważniejszych dokumentów opracowywanych przez geodetę jest mapa do celów projektowych. Co to takiego? Dlaczego jest tak ważna? Komu zlecić przygotowanie takiej mapy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne, które stanowi podstawę do sporządzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu budowlanego. Jest to zatem absolutnie podstawowy dokument wykorzystywany w procesie inwestycyjnym.
Mapę sporządza się na podstawie pomiarów geodezyjnych oraz materiałów Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Zawiera ona informację o:
- ukształtowaniu terenu,
- infrastrukturze podziemnej i naziemnej,
- granicach działki,
- istniejącej zabudowie, drogach i liniach rozgraniczających,
- sieciach uzbrojenia terenu.
Mapa do celów projektowych stanowi punkt wyjścia dla architekta, który na jej podstawie może opracować projekt budowlany adekwatny do rzeczywistej sytuacji na danym terenie (np. prawidłowo skierować budynek względem stron świata, wytyczyć zjazd z działki etc.), co z kolei umożliwi inwestorowi uzyskanie niezbędnych pozwoleń.
Mapa do celów projektowych – co zawiera?
O mapie do celów projektowych warto myśleć jako o szczegółowym dokumencie kartograficznym, który dostarcza nam pełnej wiedzy na temat danego terenu, na którym planujemy zrealizować jakąś inwestycję.
Z mapy dowiemy się m.in.:
- Jakie sieci znajdują się na danym terenie(wodociągowa, gazowa, elektryczna, kanalizacyjna itd.);
- Jak zlokalizowana jest działkawzględem sąsiednich gruntów i innych obiektów;
- Jaki jest przebieg infrastruktury drogoweji czy na działce oraz w jej bezpośrednim pobliżu znajdują się jakieś obiekty zieleni;
- Jaka jest rzeźba terenui jego ukształtowanie.
To warto wiedzieć:
Mapa do celów projektowych w praktyce stanowi bardziej rozbudowaną i szczegółową wersję mapy zasadniczej.
Dodajmy, że mapę do celów projektowych sporządza się w takiej skali, jakiej wymaga rodzaj i charakter inwestycji. Najczęściej są to skale:
- 1:500– dla działek budowlanych oraz małych inwestycji (np. budowa domu jednorodzinnego);
- 1:1000– dla większych obszarów i zespołów budynków;
- 1:2000– dla rozległych terenów inwestycyjnych, np. dróg czy gazociągów.
Ostatecznie to organ wydający pozwolenie na budowę decyduje o tym, jaką skalę powinna mieć mapa do celów projektowych – wiedzę na ten temat ma również doświadczony geodeta np. w Będzinie czy Sosnowcu, dlatego można się zdać na jego doradztwo w tym zakresie.
Nieoceniona rola mapy do celów projektowych
Wielu inwestorów, zwłaszcza indywidualnych, nie docenia, jak ważnym elementem procesu budowlanego jest mapa do celów projektowych. Tymczasem ta usługa geodezyjna w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy dowolnej innej miejscowości może decydować o późniejszym przebiegu budowy.
Prawidłowo sporządzona mapa praktycznie eliminuje ryzyko kolizji z istniejącą infrastrukturą i tym samym chroni inwestora przed bardzo wysokimi kosztami np. uszkodzenia sieci energetycznej. Pozwala również na poprawne określenie lokalizacji budynku i ułatwia koordynację prac budowlanych.
Kto wykonuje mapę do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych może sporządzić wyłącznie uprawniony geodeta, np. w Dąbrowie Górniczej, który zgłasza swoje opracowanie do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Profesjonalne firmy zajmujące się geodezją w Sosnowcu, Będzinie czy dowolnej innej miejscowości odpowiadają za każdy etap opracowania mapy, tj.:
- Zebranie materiałów z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
- Wykonanie prac terenowych (pomiary geodezyjne działki oraz jej otoczenia).
- Opracowanie mapy i uzyskanie klauzuli urzędowej.
To warto wiedzieć:
Zaleca się, aby mapa do celów projektowych nie była starsza niż 6-12 miesięcy – wynika to z faktu, iż musi zawierać aktualne informacje.
Ile kosztuje mapa do celów projektowych?
Cena wykonania mapy do celów projektowych nie jest stała. Zależy od kilku czynników, przede wszystkim od zakresu pracy, jaką musi wykonać geodeta, na co wpływa m.in. wielkość działki i stopień skomplikowania pomiarów. Nie bez znaczenia jest renoma firmy świadczącej usługi geodezyjne – warto powierzyć to zadanie doświadczonemu geodecie, który zadba o najwyższą precyzję i szczegółowość opracowania. Dzięki temu nie będzie problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Chcesz poznać cenę mapy do celów projektowych? Skontaktuj się z nami i uzyskaj aktualny cennik Grupy K7. Świadczymy profesjonalne usługi z zakresu geodezji w Będzinie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, a także w całym regionie i kraju, gwarantując najwyższy standard opracowania oraz konkurencyjne ceny.