Inwentaryzacja budynku i sieci uzbrojenia terenu, czyli na czym polega geodezja inwentaryzacyjna?

Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Inwentaryzacja budynku i sieci uzbrojenia terenu, czyli na czym polega geodezja inwentaryzacyjna?

Realizacja inwestycji budowlanej nie kończy się wraz z opuszczeniem terenu przez ostatnich wykonawców. Formalnie następuje to dopiero w momencie uzyskania tzw. odbioru prac, do czego niezbędne jest przeprowadzenie inwentaryzacji budynku czy np. sieci uzbrojenia terenu. Są to podstawowe czynności wykonywane w ramach geodezji inwentaryzacyjnej, jednej ze specjalizacji Grupy K7. Na czym to dokładnie polega i dlaczego ma kluczowe znaczenie w całym procesie inwestycyjnym? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym jest inwentaryzacja powykonawcza?

Inwentaryzacja, przeprowadzana przez uprawnionego geodetę np. w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie czy dowolnej innej miejscowości, to proces pomiarowy umożliwiający zgromadzenie wszelkich danych dotyczących usytuowania obiektów na danym terenie. Jest to punkt wyjścia do późniejszego sporządzenia dokumentacji geodezyjnej i formalnego uzyskania decyzji o oddaniu obiektu do użytkowania.

Inwentaryzacja geodezyjna polega na wykonaniu pomiaru sytuacyjnego i wysokościowego, dostarczającego podstawowych informacji o nowo powstałych obiektach budowlanych (np. dom jednorodzinny) czy infrastrukturze technicznej (sieć wodociągowa, gazowa, kanalizacyjna, przyłącze do sieci etc.).

Inwentaryzacja ma na celu formalne ujawnienie obiektu w ewidencji gruntów i budynków oraz potwierdzenie zgodności jego usytuowania z projektem budowlanym, co z kolei pozwala na oficjalne zalegalizowanie danego obiektu i rozpoczęcie jego użytkowania.

Niezbędny etap procesu inwestycyjnego

Choć to prace budowlane/wykonawcze prowadzą do zakończenia realizacji inwestycji, to w myśl obowiązujących przepisów dopiero inwentaryzacja geodezyjna pozwala na odbiór danego budynku czy infrastruktury technicznej przez nadzór budowlany.

Ta usługa geodezyjna, którą Grupa K7 świadczy m.in. w Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej, pozwala również na zaktualizowanie ewidencji gruntów i budynków, co z kolei będzie niezbędne np. przy sprzedaży nieruchomości, jej podziale czy rozpoczęciu realizacji nowej inwestycji.

Inwentaryzacja powykonawcza jest szczególnie istotna w kontekście uzbrojenia terenu. Na jej podstawie aktualizuje się mapy lokalne, co w przyszłości zapobiegnie kolizjom podczas prowadzenia nowych robót budowlanych.

Które obiekty wymagają przeprowadzenia inwentaryzacji geodezyjnej?

To już regulują przepisy prawa budowlanego, które nakładają obowiązek inwentaryzacji m.in.:

To warto wiedzieć:

Inwentaryzacji podlegają również wszystkie obiekty, które po zakończeniu budowy zostaną zakryte, jak na przykład instalacje podziemne. Co ważne, trzeba to zrobić jeszcze przed ich zasypaniem.

Jak i komu zlecić inwentaryzację geodezyjną?

Inwentaryzację może przeprowadzić wyłącznie uprawniony geodeta – pierwszym krokiem jest zatem skontaktowanie się z firmą geodezyjną np. w Będzinie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy dowolnej innej miejscowości, która będzie odpowiedzialna za cały proces. Oczywiście zapraszamy do skorzystania z usług Grupy K7.

Zapewniamy kompleksową obsługę inwentaryzacji geodezyjnej dowolnych obiektów, w tym budynków mieszkalnych czy sieci technicznych, włącznie z:

Po zakończeniu prac geodezyjnych przekazujemy inwestorowi trzy egzemplarze mapy inwentaryzacyjnej. Są one podstawą uzyskania odbioru i oficjalnego zakończenia inwestycji, co z kolei pozwala na legalne rozpoczęcie jej użytkowania (np. zamieszkanie w budynku).

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje inwentaryzacja geodezyjna? Już teraz skontaktuj się z nami i zleć nam inwentaryzację budynku lub sieci uzbrojenia terenu, z gwarancją szybkiej i przede wszystkim fachowej realizacji oraz braku problemów z odbiorem inwestycji.

Działamy na Śląsku oraz nie tylko: