_art_6793696585ce8.jpg)
Choć pomiary geodezyjne wymagają wyjątkowej precyzji, to jak w każdej profesji także tutaj mogą wystąpić pewne nieścisłości, spowodowane chociażby błędami ludzkimi. Zlecając np. wyznaczenie granic działki w Katowicach czy Sosnowcu z myślą o realizacji inwestycji budowlanej, można się spotkać z sytuacją, w której pomiary geodezyjne będą się różnić w zależności od tego, kto ich dokonał. Jak to jest w ogóle możliwe w dobie tak zaawansowanych technologii pomiarowych? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Z czego mogą wynikać różnice w pomiarach geodezyjnych?
Różnice w pomiarach geodezyjnych mogą być pokłosiem wielu czynników. Najczęściej w grę wchodzą zwykłe błędy ludzkie, choć zdarza się, że jest to konsekwencja wyboru odmiennych metodologii i technologii mierniczych.
Zacznijmy od kwestii metody pomiaru. Indywidualni geodeci i firmy geodezyjne wykorzystują różne techniki, spośród których najpopularniejsze są:
- Metoda biegunowa– polega na określaniu współrzędnych punktu w oparciu o jego odległość i kierunek od znanego punktu.
- Tachimetria– tachimetr pozwala na pomiary kątów i odległości.
- Pomiary GPS– jest to nowoczesna, bardzo precyzyjna technologia, pozwalająca na dokładne określenie położenia punktów z użyciem sygnałów satelitarnych.
W zależności od tego, jaką metodę wybrał geodeta, wyniki pomiarów mogą się istotnie różnić. Dla przykładu: pomiar GPSmoże zostać zaburzony przez np. awarięczy nieskalibrowanie urządzenia mierniczego, jak i przez złe warunki atmosferyczne.
Kolejną przyczyną, dla której pomiary geodezyjne w Czeladzi, Będzinie czy dowolnej innej miejscowości mogą się różnić, są warunki terenowe. Przykładowo: w większych miastach, takich jak Dąbrowa Górnicza czy Zawiercie, wpływ na dokładność pomiaru ma gęsta zabudowa, która może zakłócać sygnałGPS. Z kolei w miejscowościach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, takich jak Olkusz czy Jaworzno, szczególnie ważne jest dostosowanie metody mierniczej do lokalnych warunków, czego niestety wielu geodetów nie robi, polegając na wypracowanym przez lata schemacie pracy i ulegając rutynie.
Różnice w pomiarach geodezyjnych mogą być również spowodowane problemami z działaniem sprzętu. Nieprawidłowe skalibrowanie urządzenia pomiarowego, takiego jak tachimetr czy odbiornik GPS, może skutkować wyraźnymi błędami.
Nie możemy również pominąć czynnika ludzkiego. Indywidualne błędy to prozaiczna, a jednocześnie bardzo częsta przyczyna różnic w pomiarach geodezyjnych. Pośpiech, brak doświadczenia, zwykła niekompetencja – takie przypadki niestety się zdarzają. Dlatego tak ważne jest, aby zlecając prace geodezyjne np. w Sławkowie czy innej miejscowości, zawsze korzystać z usług profesjonalnych, renomowanych firm geodezyjnych, takich jak Grupa K7.
Jaki jest dopuszczalny błąd w pomiarach geodezyjnych?
W geodezji istnieją jasno określone standardy dotyczące dopuszczalnych różnic pomiarowych. I tak:
- W przypadku położenia punktów sytuacyjnychdopuszczalny błąd wynosi do 0,1 m;
- W przypadku pomiarów wysokościowych różnica nie może przekraczać 0,05 m;
Jeśli pomiary wykraczają poza te wartości, to konieczne będzie ich powtórzenie, co oczywiście generuje dodatkowe koszty, stres, nie wspominając już o opóźnieniu realizacji inwestycji.
To jest ważne!
Opieranie się o nieprawidłowe pomiary geodezyjne może prowadzić do szeregu problemów, takich jak błędne wytyczenie granicy działki (to gotowy przepis na spór sądowy), brak pozwolenia na budowę czy nawet uszkodzenie infrastruktury technicznej w trakcie prowadzenia prac ziemnych.
Kto ponosi konsekwencje wystąpienia różnic w pomiarach geodezyjnych?
Tutaj nie ma żadnych wątpliwości: pełna odpowiedzialność spoczywa na geodecie lub firmie wykonującej pomiary. Nie ma znaczenia, co spowodowało różnice w pomiarach geodezyjnych – liczy się skutek, który może być bardzo dotkliwy dla inwestora. Jest to niezaprzeczalny argument, aby wszelkie prace geodezyjne zlecać wyłącznie sprawdzonym, renomowanym firmom. Grupa K7 jest do Państwa dyspozycji.