Czy pomiary geodezyjne mogą się różnić? Tłumaczymy przyczyny rozbieżności

Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Czy pomiary geodezyjne mogą się różnić? Tłumaczymy przyczyny rozbieżności

Choć pomiary geodezyjne wymagają wyjątkowej precyzji, to jak w każdej profesji także tutaj mogą wystąpić pewne nieścisłości, spowodowane chociażby błędami ludzkimi. Zlecając np. wyznaczenie granic działki w Katowicach czy Sosnowcu z myślą o realizacji inwestycji budowlanej, można się spotkać z sytuacją, w której pomiary geodezyjne będą się różnić w zależności od tego, kto ich dokonał. Jak to jest w ogóle możliwe w dobie tak zaawansowanych technologii pomiarowych? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Z czego mogą wynikać różnice w pomiarach geodezyjnych?

Różnice w pomiarach geodezyjnych mogą być pokłosiem wielu czynników. Najczęściej w grę wchodzą zwykłe błędy ludzkie, choć zdarza się, że jest to konsekwencja wyboru odmiennych metodologii i technologii mierniczych.

Zacznijmy od kwestii metody pomiaru. Indywidualni geodeci i firmy geodezyjne wykorzystują różne techniki, spośród których najpopularniejsze są:

W zależności od tego, jaką metodę wybrał geodeta, wyniki pomiarów mogą się istotnie różnić. Dla przykładu: pomiar GPSmoże zostać zaburzony przez np. awarięczy nieskalibrowanie urządzenia mierniczego, jak i przez złe warunki atmosferyczne.

Kolejną przyczyną, dla której pomiary geodezyjne w Czeladzi, Będzinie czy dowolnej innej miejscowości mogą się różnić, są warunki terenowe. Przykładowo: w większych miastach, takich jak Dąbrowa Górnicza czy Zawiercie, wpływ na dokładność pomiaru ma gęsta zabudowa, która może zakłócać sygnałGPS. Z kolei w miejscowościach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, takich jak Olkusz czy Jaworzno, szczególnie ważne jest dostosowanie metody mierniczej do lokalnych warunków, czego niestety wielu geodetów nie robi, polegając na wypracowanym przez lata schemacie pracy i ulegając rutynie.

Różnice w pomiarach geodezyjnych mogą być również spowodowane problemami z działaniem sprzętu. Nieprawidłowe skalibrowanie urządzenia pomiarowego, takiego jak tachimetr czy odbiornik GPS, może skutkować wyraźnymi błędami.

Nie możemy również pominąć czynnika ludzkiego. Indywidualne błędy to prozaiczna, a jednocześnie bardzo częsta przyczyna różnic w pomiarach geodezyjnych. Pośpiech, brak doświadczenia, zwykła niekompetencja – takie przypadki niestety się zdarzają. Dlatego tak ważne jest, aby zlecając prace geodezyjne np. w Sławkowie czy innej miejscowości, zawsze korzystać z usług profesjonalnych, renomowanych firm geodezyjnych, takich jak Grupa K7.

Jaki jest dopuszczalny błąd w pomiarach geodezyjnych?

W geodezji istnieją jasno określone standardy dotyczące dopuszczalnych różnic pomiarowych. I tak:

Jeśli pomiary wykraczają poza te wartości, to konieczne będzie ich powtórzenie, co oczywiście generuje dodatkowe koszty, stres, nie wspominając już o opóźnieniu realizacji inwestycji.

To jest ważne!

Opieranie się o nieprawidłowe pomiary geodezyjne może prowadzić do szeregu problemów, takich jak błędne wytyczenie granicy działki (to gotowy przepis na spór sądowy), brak pozwolenia na budowę czy nawet uszkodzenie infrastruktury technicznej w trakcie prowadzenia prac ziemnych.

Kto ponosi konsekwencje wystąpienia różnic w pomiarach geodezyjnych?

Tutaj nie ma żadnych wątpliwości: pełna odpowiedzialność spoczywa na geodecie lub firmie wykonującej pomiary. Nie ma znaczenia, co spowodowało różnice w pomiarach geodezyjnych – liczy się skutek, który może być bardzo dotkliwy dla inwestora. Jest to niezaprzeczalny argument, aby wszelkie prace geodezyjne zlecać wyłącznie sprawdzonym, renomowanym firmom. Grupa K7 jest do Państwa dyspozycji.

Działamy na Śląsku oraz nie tylko: